Podsumowanie obozu rehabilitacyjno – wypoczynkowego Wągrowiec 2017

W dniach 18.06 – 02.07.2017 r. w Ośrodku WIELSPiN-u w Wągrowcu na obozie rehabilitacyjno-wypoczynkowym, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Chorych na Wrodzone Skazy Krwotoczne, przebywała piętnastoosobowa grupa chłopców z hemofilią A i B wraz z pięcioosobową kadrą opiekunów: lekarzem, dwiema pielęgniarkami, rehabilitantem i wychowawcą. Obóz ten został zorganizowany dzięki wsparciu finansowemu czterech firm: Baxalta, Behring, Octapharma oraz SOBI. Firmom tym najserdeczniej dziękujemy, gdyż akcja usamodzielniania dzieci z hemofilią nie byłaby możliwa bez Ich pomocy. Chłopcy w wieku 7-12 lat, po raz pierwszy wyjeżdżający z domu bez rodziców, będący w Programie Profilaktycznego Zapobiegania Krwawieniom, podjęli na obozie codzienną naukę autoiniekcji, pod okiem wykwalifikowanej, cierpliwej i wyrozumiałej kadry pielęgniarskiej. Większość chłopców, bo aż dwunastu, opanowała tę umiejętność w stopniu wystarczającym do samodzielnego podawania czynnika krzepnięcia w ramach profilaktyki w domu; co w praktyce daje im życiową samowystarczalność. Trzech pozostałych chłopców dzięki ćwiczeniom, przełamało już opory i niechęć do wkłuć obwodowych, które kontynuowane w domu pomogą nabrać doświadczenia i w przyszłości osiągnąć samodzielność w tej kwestii.

Nieoceniona pomoc Pani Doktor Haliny Bobrowskiej, która z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem od wielu lat wspiera i współpracuje z rodzicami dzieci z hemofilią, pozwoliła na zapewnienie każdemu potrzebnych zabiegów rehabilitacyjnych, dzięki którym chłopcy mogli usprawnić nadwyrężone wylewami stawy i mięśnie. Na bieżąco Pani Doktor zlecała leczenie substytucyjne oraz kontrolowała stan zdrowia wszystkich chłopców. W przystępny i atrakcyjny sposób, Pani Doktor zapoznała chłopców z zagadnieniami dotyczącymi istoty hemofilii, substytucji, zasad dobrego odżywiania i zalecanego trybu życia, organizując konkursy, quizy, gry terenowe itp.

Rehabilitantka zapewniła nadzór i opiekę nad uczestnikami obozu w kwestii codziennego porannego rozruchu, doglądania przyznanych zabiegów, zajęć indywidualnych z dobranymi dla każdego chłopca zestawami ćwiczeń. Przy okazji gier terenowych w okolicznym lesie, przekazywała chłopcom zasady bezpiecznej aktywności oraz wpajała konieczność utrzymywania dobrej kondycji fizycznej na co dzień. Rodzice jak i sami chłopcy, przed wyjazdem, mieli szereg wątpliwości i obaw co do tak długiej rozłąki oraz tego, czy poradzą sobie ze wszystkim samodzielnie, które jednak zostały rozwiane w trakcie trwania turnusu. Chłopcy nabrali pewności siebie, a kontakt z rówieśnikami będącymi w podobnej sytuacji zdrowotnej, zlikwidował poczucie izolacji; zawiązały się przyjaźnie. Każdy uczestnik otrzymał na zakończenie dyplom uznania za indywidualne osiągnięcia, a chłopcy, którzy opanowali trudną sztukę samodzielnego podawania czynnika otrzymali certyfikaty. Obszerna dokumentacja fotograficzna przybliża również przeżycia uczestników na tegorocznym obozie.

Ośrodek WIELSPiN-u w Wągrowcu posiada pełne zaplecze rehabilitacyjne, zabiegowe, siłownię, a zakwaterowanie w domkach, nad jeziorem, codzienne pływanie na basenie, szereg dostępnych dla uczestników atrakcji – kręgielnia, hipoterapia, gry i zabawy w sali gimnastycznej, pływanie katamaranem, wypady do okolicznego lasu itp., zapewnia całą gamę codziennych możliwości zdrowego i atrakcyjnego spędzenia czasu, co w połączeniu z opieką kadry zapewniło uczestnikom komfortowy i bezpieczny wypoczynek. Zarówno dzieci jak i ich rodzice już dziś, niejednokrotnie nie posiadając podobnych możliwości organizowania wypoczynku swoim dzieciom a dostrzegając pozytywne zmiany u swoich pociech, wyrażają nadzieję na ponowną możliwość rehabilitacji i jednocześnie usamodzielniania chłopców w warunkach pełnego bezpieczeństwa.

Serdecznie zapraszamy do działu „obozy rehabilitacyjne” (górne menu strony), gdzie znajduje się galeria zdjęć z tegorocznego turnusu.

podziekowania